Sıfırdan Python Dersleri Ders 1: Çalışma Ortamının Kurulması

 


    Merhaba, geçen yazımda Python nedir ve hangi alanlarda kullanılır? sorusunun cevabını verdim. Bu yazıdan sonra Python öğrenmeye karar veren ya da bunları önceden bilenler için bu yazıyla Python'ın temellerini atacağız. Öncelikle Python geliştirme yapabilmemiz için kodlarımızı yazabileceğimiz, bu kodları derleyebileceğimiz & çalıştırabileceğimiz bir ortama ihtiyacımız var. Bu çalışma ortamı nasıl kurulur, Python kodları nereye yazılır, Python için en iyi ve en çok tercih edilen derleyiciler hangileridir gibi soruların cevaplarını vererek sizin için en doğru çalışma ortamını seçmeye çalışalım.


Python 3 Kurulumu ve IDE Kavramı

    Kabaca açıklamak gerekirse hata ayıklama, derleme, dil syntax'ine göre komutları vurgulama, otomatik tamamlama gibi verimliliği arttırıcı özelliklere sahip yazılımlara IDE (Tümleşik Geliştirme Ortamı) denir. IDE seçimi programcılar için önemli bir faktördür. 
    Bir IDE seçimi yapmadan önce programımızı çalıştırabilmek için öncelikle Python'ın resmi sitesinden Python indirmeliyiz. Buraya tıklayarak Python'ı indirebilirsiniz. Python 3.x.x sürümlerinden güncel olanı indirmenizi tavsiye ederim. İndirdiğiniz setup'ı açıp Install Now seçeneğine tıklayarak kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

En İyi Python Geliştirme Ortamları

PyCharm Arayüzü
                                            
1.PyCharm
JetBrains tarafından üretilen PyCharm en çok kullanılan Python derleyicilerinden biridir. Syntax vurgulama, intelliSense, kolay anlaşılır şık arayüz, topluluk desteği gibi birçok özelliğe sahiptir. PyCharm Türkiye için yıllık kullanıcı başına 199$ fiyata sahip. 2 yıllık alımlarda 159$, 3 yıl ve üstü için 119$ gibi bir fiyatlandırmaya sahip. Öğrenciler ücretsiz bir şekilde ufak mail işlemleriyle profesyonel sürüme ulaşabiliyor. Bunun dışında PyCharm Community sürümünü de ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Community sürümünde sadece Python geliştirme yapılabilirken Proffesional sürümde HTML,CSS,JavaScript ve SQL desteğini de sahip oluyorsunuz.

PyDev Arayüzü

2.PyDEV
Eclipse derleyici içerisinde bir eklenti olarak geliştirilen PyDEV, Eclipse içerisinde Python kodları derlememize imkan sağlıyor. Açık kaynak kodlu ve cross-platform olması gibi özellikleriyle öne çıkan PyDev, Eclipse'in sağladığı imkanları sağlamakla beraber Python 2 ve 3 desteğine sahip.

Sublime Text / Linux Arayüzü

3.Sublime Text
Sublime Text MacOS,Linux ve Windows desteği olan çapraz platform bir IDE'dir. Kendine ait komut yelpazesi, güçlü performans, özelleştirilebilir yapısıyla tercih edilen bir geliştirme ortamıdır. 80$ ücrete sahiptir.

Atom Arayüzü

4.Atom
Ücretsiz, açık kaynak kodlu ve çapraz platform desteğine sahip editördür. Web teknolojileriyle masaüstü uygulamaları geliştirmeyi hedefleyen ve GitHub tarafından geliştirilen Atom HTML,CSS ve JavaScript kullanılarak tamamen özelleştirilebilir bir yapıya sahip.

Visual Studio Code Arayüzü

5.Visual Studio Code
Visual Studio Code programcıların en sık duyduğu derleyicilerden bir tanesi. Microsoft tarafından geliştirilen ve yine cross platform olan bu editör ücretsiz ve açık kaynaklıdır. GitHub'ın Electron altyapısını kullanan Visual Studio Code'u Türkçe şekilde kullanmanız da mümkün.

    En popüler, en gelişmiş, en beğendiğim geliştirme ortamlarını paylaştım. Sıralama iyiden kötüye veya kötüden iyiye şekilde değil karmaşık olarak yapılmıştır. Herkesin öncelikleri ve beklentileri farklı olabileceğinden dolayı kendiniz için en uygun ortamı deneyerek veya derleyicilerin websitelerini detaylı şekilde inceleyerek kendiniz için en iyi geliştirme ortamını bulabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak Python programlama alanındaki diğer içeriklerime de ulaşabilirsiniz, iyi çalışmalar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar