Blogger mı Wordpress mi ?

 


Blogger vs. Wordpress

    Günümüzde her gün binlerce blog sitesi kuruluyor. Bu binlerce sitenin içerisinde sizin de payınız olsun istiyorsanız, Wordpress ve Blogger arasında kaldıysanız gelin birlikte bu iki sistemi karşılaştırıp sizin ihtiyaçlarınıza daha uygun olanı seçelim.

    Blogger veya Wordpress kesin olarak birbirinden iyidir şeklinde bir kıyaslamadan ziyade sizin arayışınıza uygun olana karar vermenize yardımcı olacağım; çünkü Blogger ve Wordpress belli noktalarda birbirinden ayrılıyor, bu da kimi kullanıcı için avantaj olabilirken kimi kullanıcı için dezavantaj olabilir. Bu yüzden kullanım kolaylığı, kişiselleştirebilirlik, SEO (Search Engine Optimization), ücretlendirme gibi yönleriyle karşılaştıralım.


Blogger Nedir?

    Blogger, Pyra Labs tarafından 1999 yılında kurulan, daha sonra Google tarafından 2003 yılında satın alınan bir blog sitesi oluşturma platformudur. Başlamak için herhangi bir ihtiyacınız yok. Google üyeliğinizle kayıt olup blogspot uzantılı bir blog sitesi oluşturup blog yazabilirsiniz. 


Wordpress Nedir?

    Wordpress, açık kaynak kodlu PHP/MySQL ile yazılmış CMS(Content Management System)'tir. Wordpress'in geniş bir kitleye sahip olması gelişimine hızla devam eden geniş bir eklenti ve tema marketi, topluluk desteğini beraberinde getirmektedir. Bunun yanında Wordpress sadece blog siteleri için değil, e-ticaret, ürün tanıtımı, firma rehberi, CV/Portfolyo sitesi açmak gibi alanlar için de kullanılıyor.


Blogger mı Wordpress mi ? : Kullanım Kolaylığı

Blogger Arayüzü

    İncelememize kullanım kolaylığının karşılaştırılmasıyla başlayalım. Her iki platformu da kullanan kullanıcılar genellikle Blogger'ın, Wordpress'e göre daha kolay kullanımı olduğunu söylüyor. Bunun birçok nedeni var. Bana göre bunun en önemli nedeni, Blogger'ın eklenti desteği yokken, Wordpress'in geniş eklenti yelpazesi olması; çünkü Wordpress'de bir blog açtığınızda mutlaka eklenti kurmanız gerekecektir bunun sebebi websitenizde iyileştirme yapmak (anti-spam veya arama motoru optimizasyonu gibi) için veya websitenizde ekleme çıkarma yapmak için (hazır formlar/sürükle bırak tasarım araçları vs.) bir eklentiye ihtiyacınız olacak. Bu eklentilerin büyük çoğunluğu Wordpress'in marketinde bulunuyor ve tek tıkla kurulum yapılabiliyor fakat bazı durumlarda dışardan yükleme yapmanız gerekebilir, bunun dışında bu eklentilerin ayarlarının yapılması, entegre eklentilerin kurulumu ve ayarlanması gibi konularda profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir.

Wordpress Arayüzü

    Hosting firmalarının bazıları tek tıkla Wordpress kurulumu ya da hazır Wordpress site kurulumu hizmeti verebiliyor ama aksi bir durumla karşılaşırsanız Wordpress ayarlarınızı kendiniz yapmanız istenebilir. Bu durumda temel düzeyde veritabanı ve FTP bilgisine (dosyalarınızı sunucuya yükleyip, veritabanı oluşturup, bağlantısını yapacak kadar) ihtiyacınız olacaktır. 


Blogger mı Wordpress mi?: Kişiselleştirilebilirlik

    Wordpress, Blogger'a oranla kişiselleştirilebilirlik konusunda çok daha başarılı bir platform. Açık kaynak kodlu olmasının getirdiği bu özgürlük birçok konuda Blogger'a karşı avantaj sağlıyor. Örneğin, üst kısımda bahsettiğim Wordpress'in sadece blog değil diğer alanlarda da kullanılması daha büyük bir kitleye hitap etmesi anlamına geliyor. Wordpress'in daha özgür sabit sayfa yapısı, üyelik sistemi, geniş eklenti yelpazesi gibi birçok desteği sitenizin fonksiyonelliğine katkıda bulunuyor.


Blogger mı Wordpress mi? : SEO

    Yaygın olarak Wordpress'in, Blogger'a göre SEO konusunda daha başarılı olduğu düşünülüyor. Tabii ki bu kesin bir sonuç değildir; çünkü arama motorlarınızdaki yerinizi sadece kullandığınız hazır sistem değil, içeriklerinizin kalitesi, iç & dış SEO uygulamaları belirliyor. Bu yüzden kesin bir sonuca varmayı doğru bulmuyorum. Blogger'da site başlığı, açıklaması, arama motorunda görünürlük, SSL ayarları, meta açıklama, robots.txt, özel 404 sayfası,ads.txt gibi temel SEO ayarları panelin ayarlar kısmından yapılıyor. Bunun dışında size basit birkaç kodu temanıza eklemek kalıyor. Wordpress de ise bu ayarların belli bir kısmı yine panel üzerinden yapılabilirken belli şeyler için eklentilere veya ekstra ayarlara ihtiyacınız olabilir. Wordpress'de ekstra olarak bazı eklentilerle yazı özgünlüğü, kelime sayısı ölçümü, SEO uyumluluğu gibi önemli detayları yazı yazarken görebilmeniz mümkün.

Blogger mı Wordpress mi? : Fiyatlandırma

    Blogger, Wordpress'e göre daha ekonomiktir; çünkü Blogger kullanmak için bir sunucuya ihtiyacınız yok. Sadece alan adı alıp gerekli ayarları yapmanız yeterli olacaktır. Üstelik Blogger'da ziyaretçi sınırlaması veya yükleme limiti gibi sınırlamalar yok. Öte yandan Wordpress kurulumu yapabilmek için bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Tema fiyatlarına gelecek olursak Wordpress ve Blogger temaları arasında uçuk bir fark yok. Çeşitlilik olarak Wordpress temaları, Blogger temalarına göre daha geniş bir skalaya sahip bunun en büyük sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi daha kişiselleştirilebilir yapıya sahip olması ve açık kaynak kodlu olması. Bunun dışında Blogger'da eklenti desteği olmadığı için herhangi bir satın almaya ihtiyaç duymazken Wordpress için eklenti desteği için ücret ödemeniz gerekebilir.

    İncelememiz burada sona eriyor. Benim tavsiyem: Sadece yazılarınızı paylaşacağınız, geniş fonksiyonel araçlara ihtiyaç duyulmayacak, düşük ücretli, kullanımı ve arama motoru optimizasyonu sizi zorlamayacak bir blog kurmak istiyorsanız Blogger'ı, Eğer daha detaylı ve kişiselleştirilebilir, multi-fonksiyonel bir yapı inşa edebileceğiniz, daha profesyonel şekilde içeriklerinizi yönetebileceğiniz bir blog kurmak isterseniz Wordpress'i tercih etmeniz yönünde olacaktır.

-İyi çalışmalar dilerim, Onur İlyas Tokay

Yorum Gönder

0 Yorumlar