Kripto Para Nasıl Alınır? Al-Sat Rehberi

 


Kripto Para Nasıl Alınır?

    Değişen ve gelişimini sürdüren kripto para piyasasındaki günlük hacim her geçen gün artıyor. Her ay piyasaya binlerce yeni yatırımcı giriyor. Siz de bu yatırımcıların arasına katılmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız detaylarıyla beraber nasıl kripto para alım satımı yapacağınızı anlatacağım. Bu yazıya başlamadan önce Kripto Para Tecrübelerim ve Yeni Başlayanlara Tavsiyeler isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

    Öncelikle kripto para almak için bir aracı kuruma ihtiyacınız olacak. Henüz bankalarda kripto para satış kısmı olmasa da kripto para alabilmeniz için belli yöntemlerimiz var. Bunlardan en sık kullanılanı internet üzerinden bir borsadan satın almak. Bunun dışında Bitcoin ATM'lerinden ve döviz/altın gibi alım yapabileceğiniz fiziksel borsalardan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Al-Sat

Sırayla alım yöntemlerini inceleyelim:

İnternet Üzerinden Kripto Para Almak: Kripto Para Tecrübelerim ve Yeni Başlayanlara Tavsiyeler yazımda da bundan kısmen bahsetmiştim. Ben de internet üzerinden alım/satım işlemi yapıyorum. Bunun için bir aracı kurum bulmamız gerekiyor. Ben Paribu ve Bitlo kullandım, bunun dışında duyduğum BtcTürk firması var. 
   
    Öncelikle bu platformları inceleyin ve size uygun olanını seçip kayıt olun. Kayıt olduktan sonra büyük ihtimalle para yatırmanız için kimlik onayı istenecek. Kimlik onayınızı yaptıktan sonra kayıt olduğunuz borsanın para yatırma kısmına gelin. Genellikle size bir IBAN adresi, bir açıklama kodu verirler. Parayı gönderirken açıklama kısmına o kodu yazarak gönderim yaparsınız ve bakiyeniz hesabınıza yüklenir.

Örnek: Bitlo Para Yatırma

    Görüldüğü gibi Havale/EFT kısmında bir IBAN ve açıklama kodu verilmiş. Kimliğinizi onaylayıp paranızı yatırdıktan sonra işlem yapmaya hazırsınız demektir. Şimdi almak istediğimiz kripto paranın üstüne tıklıyoruz, açılan sayfada alış emirleri ve satış emirlerini görüyoruz. Peki alış/satış emri nedir? Alış emri, kripto para satın almak isteyen birinin almak istediği miktar ve almak istediği fiyatı gördüğünüz sekmedir. Satış emri ise elinde kripto para olan kişinin sattığı miktar ve bu miktar için biçtiği fiyatı gördüğünüz sekmedir. Alış emri ve satış emri eşleşirse elinde kripto para olan kişi elinde nakit para olan kişiye satış gerçekleştirir.


    Ekran görüntüsünde gördüğünüz [1] almak istediğiniz fiyatı, [2] ne kadar Bitcoin almak istediğinizi, [3] kaç TL'lik Bitcoin almak istediğinizi girmeniz boşluk. Örneklendirmek gerekirse en üst alım emrinde 217.482 TL'lik Bitcoin alımı bekliyor 1 BTC için biçilen değer 111.250 TL, öte yandan satış için koyulan en düşük miktar 111.480 TL bu yüzden alım/satım işlemi gerçekleşmiyor. Eğer birisi 111.250 TL ve altına satış emri koyarsa ancak o zaman işlem gerçekleşecektir.

    Şimdi biraz daha ileri seviyeye geçip Binance'a para yatırma konusuna gireceğim. Binance, en büyük kripto para piyasalarından birisi. Günlük milyar dolarlarlık seviyelerde hacme sahip bu kripto para piyasasına yatırım yapmak için TL kullanabiliyorsunuz. Papara hesabı olanlar için komisyon çok fazla olmasa da Havale/EFT konusunda komisyonları biraz uçuk geliyor bana. Şu an Türkiye borsasını açıyor bu yüzden ilerleyen zamanlarda belki bu komisyon oranları düşebilir. Fakat şu an eğer bize bu ücret uçuk geliyorsa farklı bir yöntem olarak Binance'a direkt olarak TL değil kripto para göndereceğiz. İlk olarak kendimize bir Binance üyeliği oluşturuyoruz. Binance'ı 2 BTC'ye kadar kimlik onayı olmadan kullanabiliyorsunuz eğer bu miktarın üzerinde işlem yapmayacaksanız kimlik onayı yapmanıza gerek yok.Eğer daha fazla yapmayı planlıyorsanız yine kimlik onayına ihtiyacınız olacak. Bu kısmı geçtikten sonra yine bir Türk borsasına ihtiyacımız olacak. Bu borsadan kripto para alacağız. Tether gönderimini tavsiye etmiyorum; çünkü komisyonu aynı şekilde yüksek. Gönderim maliyeti daha düşük bir coin bulup bu coinden göndermek istediğimiz miktarda alıyoruz. Daha sonra borsanızın çekim kısmına gelip aldığınız kripto parayı seçiyorsunuz. Cardano (ADA) aldığınızı varsayalım ve buna göre işlemimizi gerçekleştirelim. Binance'da Wallet > Fiat and Spot 'a tıklayıp çıkan uzun listede yatıracağınız coini bulun. Ben ADA üzerinden anlatım yaptığım için onun üzerinden devam edeceğim. Yatırdığınız kripto parayı bulduktan sonra yanındaki "Deposit" yazısına tıklayınca aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
    Cardano Address yazan yerin altında uzun ve karmaşık bir kod var o kodu kopyalıyoruz ve alımı yaptığımız Türk borsasına geri dönüyoruz. Cüzdanımızdan ADA'yı bulup çekim talebi sekmesine geliyoruz. Sizden istenen adrese kodumuzu yapıştırıyoruz ve çekim talebimizi oluşturuyoruz. Daha sonra kullandığınız borsaya göre mail veya telefon onayı istenecek. Bu onayı yaptıktan sonra gönderim başlamış oluyor ve gereken onay sayısına ulaştığında (ADA'da bu onay sayısı görselde yazdığı üzere 300) paranız hesabınıza geçmiş oluyor. Daha sonra bu parayı isterseniz bekletebilir isterseniz bozdurup başka bir coinle işlem yapabilirsiniz.

Bitcoin ATM'si Kullanarak Kripto Para Almak: Kripto para ATM'leri hızla yaygınlaşıyor. Şu an 4000'in üzerinde Bitcoin ATM'si mevcut. Bu ATM'lerin kripto paraları daha geniş kitlelere yayarak bazı ön yargıları kırdığını düşünüyorum. Bu ATM'lerden sadece Bitcoin değil, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash Litecoin gibi coinleri de satın alabiliyoruz. İşlem yapabilmek için bir cüzdana ihtiyacımız var. Bunun için soğuk cüzdan veya yine bir internet borsası kullanmalısınız. Bitcoin ATM noktaları:

- Eyüp Kahfe Cafe
- Kadıköy Böcek Cafe
- Kartal Ekomini Market
- Şişli City's Nişantaşı AVM
- Şişli Merletto Pizza
- Şişli John Mantagu Bakery
- Şişli Es Cafe
- Beşiktaş Jointidea Arnavutköy Hub 
- Ataşehir Deluxia Palace
- Ataşehir İnci Profiterol

Fiziksel Kripto Para Borsaları: Belli noktalarda yavaş yavaş kripto para için fiziki borsalar açılıyor. Şu an için çok yaygın olmasa da Beyoğlu ve Fatih'deki bildiğim birkaç borsanın ismini aşağıya yazacağım. Çalışma mantığı olarak Bitcoin ATM'leri ile aynı, yine bir soğuk cüzdan veya borsa üyeliğiniz olması gerekecektir. Çoğunlukla fiziki mağazaların kendi internet borsaları da olduğu için orada size bir hesap oluşturup sizi uğraştırmadan işlemleri kendileri yapıyorlar.

Coinsfera - Beyazıt, Fatih
NakitCoins - Beyoğlu
Cointral - Kapalı Çarşı, Fatih

Bu yazımda nasıl kripto para alınacağından, kripto para almanın farklı yöntemlerinden, Binance'a nasıl para yatırabileceğinizden, Binance'a daha az komisyonla nasıl para yatırabileceğinizden, alım satım emirlerinin ne demek olduğundan, Bitcoin ATM ve fiziksel borsaların konumlarından bahsettim. Umarım yararlı olmuştur, iyi çalışmalar dilerim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar