Kripto Para Tecrübelerim ve Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 


Kripto Para Piyasasındaki Tecrübelerim

    Kripto para ile 2014 yılında tanıştım. O sıralar Bitcoin'in değeri henüz dolar kurunda 3 haneli sayılardaydı. İşleyiş şekliyle ilgili birkaç video izlesem de tam olarak mantığını kavrayamadım; çünkü şifreleme, mining, sanal kur gibi şeyler hem bir ponzi sistemini andırıyordu hem de o dönem sınırlı kaynağı olması nedeniyle mantığını kavrayamacağım karmaşıklıktaydı.

    O dönem ilgilenemesem de kripto para hep kafamda bir yer tuttu. Bir dönem araştırmalarda bulunup piyasayı takip ettim. Yatırım yapmaya çalıştığım dönem de oldu ancak hem o zamanda kimlik onayı ile kayıt olma zorunluluğu vardı hem de reşit değildim. Bu yüzden herhangi bir yatırım yapamayıp piyasayı uzaktan izlemeye devam ettim.

    Kripto para ile tekrar karşılaşmamız 2017 yılında oldu. O yıl içerik editörlüğüyle uğraşıyordum ve kısa vadeli işlerden sıkılıp biraz daha uzun süreli çalışabileceğim bir site arayışındaydım. Kripto para hızla ivme kazanmış ve onlarca yeni altcoin çıkmıştı. Kripto para trend olunca bir anda herkes bununla ilgili site açmaya başlamıştı. Bu sitelerden birinde 3 ay kadar düzenli kripto para ile ilgili yazılar hazırladım. Bu yazı yazdığım dönem ise tam Bitcoin'in 900$'dan 20.000$'a çıktığı efsane "2017 Kripto Para Boğası" dönemine gelmişti. Tarihi bir ana şahitlik etmiş ve bunlarla ilgili yüzden fazla yazı hazırlamıştım. Bunun bana kattığı en büyük şeylerden biri de piyasa takibi oldu. Düzenli olarak her gün piyasayla ilgili haberler okuyup, kripto paraların değerlerini ve günlük değişimlerini takip ediyordum.

 

    Piyasaya tam olarak girişim ise COVID-19'un başlangıcında sokağa çıkma yasağıyla beraber gelen insanların tuvalet kağıdı sektirdiği, ünlülerin "aslında evde kalmak o kadar da kötü değil ya, kitap oguyun guzum" minvalindeki hikâyeler paylaştığı karanlık karantina döneminde oldu. Bu karanlık günlerde yine aklımın kenarında köşesinde kalmış kripto paralar aklıma girdi ve bu sefer piyasanın içinde bulunmak, tecrübe etmek istiyordum. Kripto para borsaları ve detaylarla ilgili araştırmalarım sonucu Bitlo isimli Türk borsasıyla piyasaya giriş yaptım. Siz de kripto para borsasına giriş yapmak istiyorsanız bu yazımı ve 
Kripto Para Nasıl Alınır - Al Sat Rehberi yazımı okuyarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Piyasası

    Yazımın bu kısmında kripto para piyasasında yaptığım hataları, aldığım dersleri ve öğrendiğim şeyleri aktarmaya çalışacağım. Yazdığım şeyler yatırım tavsiyesi değil, kişisel deneyim ve fikirlerimden oluşmaktadır.
    
    Bitlo'ya, yani ilk girdiğim kripto para borsasına birikimimin çeyreğiyle girdim. İlk al/sat işlemlerim açıkçası kumar gibiydi; çünkü uzun süredir takip etmediğim bir piyasaya direkt giriş yapmıştım. İlk yatırımlarımı 2017 yılındaki yazılarımdan isimlerine aşina olduğum Bitcoin Cash ve Ethereum'a yaptım. Yaklaşık 3 hafta süren Bitlo maceramın sonunda çoğu işlemim bu iki coinle devam etti. 3 haftanın sonunda %10 kâr yaptım. Elimden geldiğince sitedeki tüm coinleri takip etmeye çalıştım. Bu sürenin sonunda 6-7 coinin ortalama değerini ezberlemiş durumdaydım. 

    Bitlo'yu bırakma sebebim kullanıcı sayısının az olması, komisyonların biraz fazla olması ve çeşitliliğin az olmasıydı. Bu sebepten ötürü bir başka Türk borsası olan Paribu'ya geçtim. Paribu'nun kullanıcı oranları fena değildi, işlemlerim gayet hızlı gerçekleşiyordu. Komisyonları az çok Bitlo'yla aynıydı. Kripto para çeşitliliği Paribu'da daha fazlaydı fakat şu an tekrar kontrol ettim ve Bitlo'da yeni coinler listelenmiş. Bitlo'da genelde temkinli davranıyorken Paribu'ya geçtikten sonra daha fazla trade yapmaya başladım ve birikimimin bir kısmını daha aktardım. Bu dönemde internet üzerinden birçok gruba katıldım ve analizlerine güvendiğim 1-2 kişiyi takip ettim.

    Paribu, çeşitlilik konusunda tatmin edici olmasına rağmen bu gruplarda birçok farklı kripto para ismi öğrendim. Bu coinlerden güzel kârlar elde edenler oluyordu fakat bu coinler Paribu'da yoktu. Böyle olunca piyasanın en büyük borsalarından biri olan Binance'a geçiş yaptım. Çok büyük kitlesi, farklı olanakları (kaldıraç,staking vb.), coin çeşitliliği, düşük komisyon bakımından beni etkiledi ve kalan işlemlerimin tamamı Binance'da gerçekleşti.

    Bu süreçte günlük trade yapmaya devam ediyordum. 20-25 coinin ortalama değerini biliyor ve fırsat gördükçe alıp küçük kârlarla satıyordum. Amacım aylık %25'lik bir kazançtı. 3 ayın sonunda %100 kâr elde ettim. Bu işlemlerin tamamı spot yani kendi paramla yaptığım işlemlerdi. Kaldıraç, borç alma gibi seçenekleri kullanmamayı tercih ettim. 

    Günlük yapılan işlemler genelde belli noktalarda yüksek risk içerir. Özellikle böyle volatilitesi (değişim oynaklığı) yüksek piyasalarda kısa vadeli işlemler rüzgar tersine döndükten sonra sizi zarara doğru sürükler. Herkes için geçerli olmasa da piyasanın büyük bir çoğunluğunun bu düşünceyi kabul edeceğini düşünüyorum.

   Kripto paralarda etkinlikler önemli bir yer tutar. Bir etkinlik veya yenilik getiren kripto para talebi kendine çektiğinden değer artışı yakalar. Bu değer artışı genelde patlama şeklinde aniden gelişir ve zamanla yatırımcıların kendine biçtiği değere doğru yol alır. Genel senaryo bu şekildedir ve batış hikâyemde olduğu gibi tersi durum da gelişebilir. 

    Bir hafta sonra etkinliği olan bir kripto paraya yatırım yaptım. Hedefim 1 hafta sonra tahmini %15'lik bir kâr yapmaktı. Henüz fiyatlanması oluşmamış ve yükselişe hazır bir durumda gözüküyordu. Etkinliğin olduğu gün rüzgar ters yöne döndü. Bitcoin ve altcoinlerin ayrışmadığı, Bitcoin'in düşerken bir yandan da dominansını arttırdığı bir gün oldu. Bu da altcoinlerde büyük bir düşüş olduğu bir zaman dilimi demek. Her ne kadar ortalama düşürmeye, toparlamaya çalışsam da değer kaybı devam etti. Çok duyduğum "Kripto paralarda dibin dibi vardır." lafının bu vesileyle doğruluğunu da deneyimlemiş oldum. Aldığım coinin etkinliğinin bir işe yaramaması akabinde yüklü bir satış getirdi ve böylece büyük kırmızı mumları görmüş olduk. Coin güven vermediği için daha güvenli bir liman olarak Ethereum'a sığınsam da piyasanın belirsizliği ve Mart ayındaki düşük fiyatlara dönüleceği fikri sebebiyle yatırdığım parayı geri alabildiğim seviyeye geldiğinde satış yaptım. Böylece başladığım noktaya geri döndüm. Bu süreçte piyasayla ilgili birçok değerli şey öğrendim ve bu bilgilerle hâlâ küçük miktarda işlemler yapmaya devam ediyorum.

Genel olarak tavsiyelerimi sıralamak gerekirse:

* Teknik analiz öğrenin: Teknik analiz, kişisel fikirleriniz ve piyasa bilginizle harmanlandığında kripto para işlemlerinizde size büyük katkı sağlayacak. Hem başkalarının yaptığı grafikleri yorumlayabileceğiniz hem de kendi stratejinizi, al-sat noktalarınızı belirleyeceğiniz bir alan yaratmanız için teknik analiz bilgisine ihtiyacınız olacak.

* Güçlü psikoloji her şeydir: Kripto para piyasası güçlü bir psikoloji ister. Yatırımınız bir anda çok hızlı şekilde değer kaybedebilir. Bu durumlarda panik satışı yapmamalı, mantıklı bir strateji oluşturmalısınız. Borsa, forex, kripto para gibi alanlarda batan insanların birçoğu panik satışı sebebiyle batıyor. 

*Stop-loss, maliyet düşürme gibi kavramları öğrenin: Kâr durumunda nerede çıkacağınız, ne kadar zararı karşılayabileceğiniz veya zarar ettiğinizde bunu dengelemek için nasıl maliyetinizi düşüreceğinizi, paranızın ne kadarlık kısmını zararınızı telafi etmek için kullanacağınızı bilmelisiniz. 

*Göze alamayacağınız kayıplarla yatırım yapmayın: Kripto para bir yatırım aracıdır. Bu yüzden kaybettiğinizde üzüleceğiniz ya da temel ihtiyaçlarınızı karşılamayacağınız miktarda paralarla alım-satım yapmayın. 

*Tecrübeli trader değilseniz spot paranızla işlem yapın: Eğer yukarıda bahsettiğim kavramlara aşina değilseniz, belli bir yatırım tecrübeniz yoksa ve piyasayı iyi bilmiyorsanız marjin, kredi çekme, borç alma gibi seçeneklere girişmeyin. Gördüğünüz gibi kendi paranızı kullanarak %100 kâr yapmışken bile kısa bir sürede para eriyebiliyor. Kripto para piyasası yüksek değişimler içeren riskli bir piyasadır. Bu yüzden tecrübesiz insanların bu tarz seçenekleri kullanmasını tavsiye etmiyorum. Tam tersi büyük kârlarda elde edebilirsiniz ancak bunun riskini göz önünde bulundurarak işlem yapmalısınız.

*Bitcoin son sözü söyler: Piyasadaki değişimlerin çok büyük bir kısmı Bitcoin kaynaklıdır. Piyasa ayrışmadığı ve Bitcoin'e bağlı olduğu sürece Bitcoin'in hareketine göre piyasa belirlenir. Piyasa dominasyonu, işlem hacmi, günlük değişimleri piyasayı belirleyici en önemli faktörlerden bazılarıdır.

*Eşin dostun,internet fenomeninin gazına gelme: Arkadaşın, bir yakının daha önce bu işten güzel para kazanmış olabilir fakat bu her zaman kazanacağı anlamına gelmez. Piyasaya girdikten sonra birçok websitesi, grup ve bol takipçili grafik hesapları göreceksin. Alım-satım sinyalleri paylaşacaklar şuradan al buradan sat diye fakat unutmamanız gereken şey para sizin paranız zarar sizin zararınız. En üste teknik analiz öğrenin yazmamın temel nedeni bu; çünkü bilginiz olmadığı sürece insanlar neyi tavsiye ederse o yöne doğru gitmek zorundasınız. Bilmediğiniz sürece sorgulama şansınız yok, paranızı kaybettiğinizde karşınızda bunun sorumluluğunu alabilecek sizden başka muhatap yok bunu unutmayın.

    Kripto para ile ilgili kişisel tecrübelerim ve yeni başlayanlar için tavsiyelerim burada son buluyor. Yeni başlayanlara ve bu yazıdan sonra başlamayı düşünenlere bol kazançlar diliyorum.

Yorum Gönder

0 Yorumlar