Podcast Nedir, Nasıl Yapılır? Podcast için Gerekli Ekipmanlar


Podcast Nedir?

    Podcast terimi ilk olarak 2000'li yılların başında RSS feed teknolojisi yoluyla ses dosyaları gönderilmesiyle ortaya çıkmış ve kısa süre sonra büyük kitlelere ulaşmıştır. Türkiye'de de son birkaç yıldır podcast kültürü çok büyük bir hızla gelişiyor. Her geçen gün yeni podcast üreticileri bu alanda yayınlarını paylaşıyor ve bu ekosistemin gelişmesine katkıda bulunuyor. 


Podcast Nasıl Yapılır?

    Öncelikle neden podcast yaptığınıza karar vermenizi, önceliklerinizi ve beklentilerinizi buna göre odaklamanızı tavsiye ediyorum. Burada anlatmak istediğim şey: Yapacağınız podcast yayını, kişisel meselelerinizi anlattığınız, stresle başa çıkma yöntemi olarak kullandığınız, dinlenme kaygısı gütmeyen bir hobi olabilir. Diğer yandan teknik meseleler hakkında bir arşiv/kaynak oluşturup bu alanda çalışan insanlara ilham kaynağı olmak ve bir network edinmek için de bir podcast yayınlıyor olabilirsiniz. Bu iki yayının gereksinimleri ve hedef kitleleri birbirinden farklıdır.
   
    Ekipman konusuna yazının ilerleyen kısmında değineceğim fakat eğer hobi amaçlı, dinlenme kaygısı gütmeyen yayınlar yapıyorsanız ucuz ekipmanlara yönelmeniz bütçeniz açısından daha iyi olabilir. Tabii ki bu kişisel yayınlarınızı profesyonel ekipmanlarla yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Kişisel yayınlarıyla büyük kitlelere ulaşan birçok podcast yayıncısı mevcut. Diğer yandan dinlenme kaygısı güttüğümüz, belli bir kesime hitap eden, bir sektörel çevreye sahip olmamıza aracılık etmesini planladığımız diğer bir podcast için reklam yapmamız, hedeflediğimiz alandaki insanlara bir şekilde (sosyal medya,e-mail,adwords gibi) ulaşmamız ve belli standartların üstünde ses kalitesine ihtiyacımız olacaktır.
   
    "Neden podcast yapmak istiyorum ?" sorusunun cevabını verdikten sonra podcastimiz için bir alan seçmeliyiz. Örneğin; kişisel bir yayın yapılıyorsa bu yayında seyahatlarinizi mi anlatacaksınız, başınıza gelen olayları mı anlatacaksınız, gözlemlerinizi mi anlatacaksınız ya da neyi paylaşmak istiyorsanız buna karar vermelisiniz. Öte yandan bilgi verme amaçlı bir yayın yapacaksanız hangi konulara vâkıf olduğunuzu listeleyip bunlar arasından bir alan seçebilirsiniz. Bu aşamayı da geçtikten sonra bu işe ne kadar bütçe ve zaman ayıracağınızı belirleyebilirsiniz. Podcast'inizi düzenli aralıklarla yayınlamak dinleyiciler açısından önemli bir durumdur. 3 hafta boyunca düzenli yayın yapıp 2 ay ortadan kaybolmanız durumunda dinleyicilerinizin bir kısmının da kaybolması oldukça doğal bir durumdur.    Şimdi kısaca özetleyelim: Podcast yaparak neyi hedeflediğimizi bu işi neden yapacağımızı seçtik, konumuzu belirledik, zaman ve bütçemizi ayarladık. Şimdi ufak bir deneme yaparak podcast yayınımıza başlayalım. Deneme yapmak için profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız yok. Podcastiniz için bir süre belirleyin bu 10 dakika da olabilir 1 saat de olabilir. Telefonunuzun ses kaydedicisini açıp seçtiğiniz konu üzerine doğaçlama şekilde konuşun. Bir bölüm de konu hakkında yazı hazırlayıp seslendirerek aynı şeyi deneyin. Daha sonra yayınlarınızı kendiniz ve hedef kitlenizden olan birkaç kişiye dinletip ne kadar ilgi çekici olduğunuzu test edin. Hatalarınızı ve iyi olduğunuz noktaları tespit edip daha sonraki yayınlarınızda bunlara dikkat edin. Tatmin olacağınız seviyeye geldikten sonra artık podcastinizi yayınlama zamanınız gelmiş demektir.

    Bu aşamada artık podcastiniz için isim ve açıklama bulma zamanınız gelmiş demektir. Belki bu aşamaya gelmeden önce bir isim seçmiş bile olabilirsiniz. İsmimizi seçtikten sonra dikkat etmemiz gereken şey açıklama kısmı; çünkü açıklama kısmı genellikle kullanıcıların sizi dinlemeden önce göz gezdirdiği bir kısım. Burada yayınınızı olabildiğince sade ve kısa bir şekilde karşı tarafa anlatabilmeniz gerekiyor. Elbette süslü anlatımlar olayı daha ilgi çekici hâle getirebilir ama bu durumu abartıp paragraflarca açıklama yazmanızı tavsiye etmem.

    Son olarak edit ve platform seçimlerine değinip ekipman seçimine geleceğiz. Bir konu üzerinde konuşurken istemsiz olarak konuşmak istemediğiniz bir konuya geçtiğinizi ya da mikrofona çok yakın şekilde hapşırdığınızı,öksürdüğünüzü varsayalım. 40 dakikalık bir podcast kaydederken 30.dakikada böyle bir problem ortaya çıktığında oturup sıfırdan tekrar yarım saat kayıt mı yapacağız? Tabii ki hayır. Bu noktada podcastinizdeki belli yerleri kırpmak için, aralara belli şeyler eklemek için, arkaplana ufak bir müzik yerleştirmek için veya sesin yüksekliğini ayarlamak için bir edit programına ve bu programı kullanma bilgisine ihtiyacımız var.

Podcast Editi İçin Kullanılabilecek Programlar:
1.Audacity (Ücretsiz)
2.GarageBand (Ücretsiz fakat sadece iOS ve Mac sistemlerde kullanılabilir.)
3.Adobe Audition (Ücretli sürüm: 132 TL/Ay)
4.Logic Pro (199$/ Sadece Mac)
5.Pro Tools (First sürümü: Ücretsiz, Pro Tools Sürümü: 279€/Yıl,Ultimate Sürümü:739€/Yıl)

Bütçenize ve ihtiyacınıza göre edit programınızı seçtikten sonra platform seçimi yapabiliriz. 

Podcast Yayını Yapabileceğiniz En Büyük Platformlar:
1.Spotify
2.Apple Podcasts
3.Soundcloud
4.Google Podcasts
5.Overcast
Bonus: Youtube! Evet, podcastlerinizi video halinde Youtube'da yayınlayamak da seçenekleriniz arasında olabilir.
Podcast İçin Gerekli Ekipmanlar

    Podcast için gerekli hazırlıkları yaptık, programlarımızı kurduk, podcast sayfamızı kurduk, konumuz üzerine ilgi çekici şeyler bulduk, çeşitli platformlarda podcast yayını için üyeliklerimizi hazır ettik. Şimdi kaydetme zamanı. 
    
    Youtube'daki bir içerik üreticisi içeriğini telefon kamerasıyla üretirken diğer bir içerik üreticisi profesyonel kamera, ışıklandırma sistemleri, green screen perde kullanıyor olabilir. Aynı durum podcastler için de geçerli. Dilerseniz bu işe cep telefonunuzun ses kaydedicisiyle de başlayabilirsiniz. Fakat tabii ki bu bölümde daha profesyonel çözüm önerileri sunmaya devam edeceğiz. Çözümlerimiz USB çözümler ve XLR çözümler olarak ikiye ayrılacak, bunun dışında yaka mikrofonları konusuna da biraz değineceğiz. Bunlar mikrofonların bağlantı tiplerine göre değişim gösterecek. USB mikrofonlar direkt olarak bilgisayara bağlanırken, XLR mikrofonlar için aracı bir ses kartı veya mixer gerekir. USB çözümler genellikle daha uygun maliyetlidir ama tabii ki belli durumlarda XLR varyasyonlara göre daha pahalı olabilir.

    Telefon dışında en ucuz fiyatlı çözüm yaka mikrofonları olacaktır. Şu an araştırdığım kadarıyla 10 TL gibi bir fiyattan başlayarak binlerce liraya kadar gidiyor. Biz şimdilik uygun bütçeli olması açısından uçları jak girişi şeklinde olan ve uygun maliyeti olan, bilgisayarınızın ses giriş kısmına takıp direkt olarak çalıştırabileceğimiz, kullanımı kolay yaka mikrofonlarını tercih edeceğiz. Tabii ki 10 TL gibi bir fiyata alınan mikrofondan çok kaliteli bir ses beklemek doğru olmaz fakat başlangıcınızı yapıp ilk adımınızı atmanız, kendinizi denemeniz için uygun bir mikrofon olabilir. 

    Bir diğer çözüm olan USB mikrofonlara gelecek olursak, onlar da yaka mikrofonu gibi tak-çalıştır mantığıyla çalışırlar fakat jak yerine USB girişini kullanırlar. Uygun maliyetli olarak Samson C01U, Rode-NT USB, Audio-Technica AT2020 USB, Blue Yeti, Rode'un podcast için ürettiği Podcaster/Procaster modelleri (bunlar biraz daha maliyetli mikrofonlar) ve benim de müzik amaçlı kullandığım M-Audio Vocal Studio (2.el 350 TL gibi bir fiyata almıştım.) mikrofonları önerebilirim. Başlangıç için kullanılabilecek ve belirli bir kitleye ulaşana kadar sizi idare edecek güzel mikrofonlardır hatta bazılarını ömürlük de kullanabilirsiniz.    Son çözüm olarak XLR çözümleri inceleyeceğiz. XLR çözümleri için mikrofonun yanında ses kartı/mikser ve set halinde satılan XLR çözümleri incelememiz gerekiyor. Öncelikle en kolay olandan yani set olarak satılanlardan başlayalım. Türkiye'de en çok kullanılan setler Focusrite Scarlett, Presonus Audiobox ve Steinberg UR22 setleridir. Bu setler içinde mikrofon, ses kartı, kulaklık, gerekli kablolar ve kimi zaman da yazılımıyla beraber gelir. Eğer set halinde almayı istemiyor kendi paketimi kendi bütçeme göre ben ayarlarım diyorsanız mikser ve ses kartı konusuna geçelim. 

    Bazı mikserler içinde ses kartıyla gelir ve bu mikserleri kullanarak mikrofonumuzu bilgisayarımıza bağlayabiliriz fakat mikserden aldığınız sonuç büyük ihtimalle ses kartına göre çok daha verimsiz olacaktır. Bu yüzden yalnızca mikser & mikrofon bağlantısı kullanmanızı tavsiye etmem. Eğer mikser kullanmak istiyorsanız ses kartı, mikrofon & mikser bağlantısı yapmanızı öneririm. Bu yüzden mikserler hakkında öneri vermeden ses kartlarını inceleyeceğim.

    Ses kartı seçerken en önemli faktör podcasti kaç kişi yaptığınızdır; çünkü eğer birden fazla kişi varsa tek mikrofon kullanmaktansa daha fazla mikrofonla kayıt almak daha doğrudur ve eğer birden fazla mikrofon kullanılacaksa en az mikrofon sayısı kadar kanalı olan bir ses kartına ihtiyacımız olacak. Set halinde önerdiğim paketlerin ses kartları tekli olarak da satılıyor ve fiyatlarına göre iş görecek ses kartlarıdır. Bunun dışında uygun bütçeli olarak Behringer UMC22 (tek kanal), Behringer UMC202 HD (2 kanal), Behringer UMC404HD (4 kanal) kullanılabilir. Yüksek bütçeli ses kartı olarak da Steinberg UR-RT4 (4 kanal), Focusrite Clarett 4Pre (4 kanal) kullanılabilir. 

    Mikrofon için önerim genel olarak condenser mikrofonlar olacak. Ucuz bütçeli olarak MXL 990, Behringer B-2 orta bütçeli olarak Rode NT-1A, Lewitt LCT 440, MXL V67i yüksek bütçeli olarak Neumann M 149, Neumann TLM 103, Rode K-2 olabilir. Bunların dışında Podcast amaçlı olarak üretilen Rode Broadcaster ve Shure SM7B Broadcast mikrofonlar da tercih edilebilir.

    Son olarak küçük aksesuarlar kaldı. Mikrofon kullanım şeklinize göre sabit veya ayarlanabilir masa ayaklığına, kelime içerisinde kullanılan bazı tiz sesler, nefes alımı veya verimi sırasındaki oluşabilecek patlamalar gibi dinleyiciyi rahatsız edebilecek seslerin minimize edilmesi için pop filter'a, eğer dış ortamlarda kayıt alıyorsanız mikrofon süngerine ve mikrofon bağlantısı için kaliteli xlr/usb kabloya ihtiyacımız olacaktır. Mikrofonla eş zamanlı olarak kendimizi duymak için, daha sonra yayının miksini yapmak ve tekrar dinlemek için elbette bir de kulaklığa ihtiyacımız olacak.

    Podcast yapım ve yayın rehberimiz burada son buluyor. Ayrıntılı şekilde bahsettiğimiz bu aşamalar için hazır ve kararlı olduğunuzu düşünüyorsanız şimdiden yayınlarınızda başarılar dilerim. İyi çalışmalar.
    

Yorum Gönder

0 Yorumlar