Sıfırdan Python Ders 2: Print Fonksiyonu ve Kaçış Dizileri

 


Sıfırdan Python Dersleri Ders 2: Hello World

    Merhaba, Sıfırdan Python Ders serisinin 2. konusu olan Hello World uygulaması hakkında bilgi vermeden eğer daha önceden okumadıysanız Python Programlama Dili ve Ders 1 - Python Çalışma Ortamlarının Kurulması konularını okumanızı tavsiye ederim.

    Python'da ekrana bir şey yazdırmak için print() fonksiyonu kullanılır. Şimdilik basit yöntem olarak yazacağımız şeyi direkt olarak yazdıracağız fakat ilerleyen derslerde daha detaylı yöntemlerle de ekrana çıktı göndereceğiz.


Python'da print() Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

    print() fonksiyonunu kullanmak için 3 farklı yöntemimiz mevcut:

 print(' TEK TIRNAK KULLANARAK')
 print("CIFT TIRNAK KULLANARAK")
 print("""UC 
                     TIRNAK
                     KULLANARAK""") 

* Üç tırnaklı kullanım alt alta yazı yazma imkânı sağlar.   

Python'da Kaçış Dizileri

    Gelin birlikte hem kaçış dizilerini öğrenelim hem de basit bir HelloWorld.py uygulaması yapalım.Önce kaçış dizileri kullanmadan hem tek satır, hem de çoklu satır olarak ekrana "Hello World" yazdıralım:

Tek Satır Şeklinde Yazdırma

Ben IDE olarak PyCharm kullandığım için anlatımımı bu IDE'ye göre yapıyorum. Sizde bu ekran kullandığınız IDE'ye göre değişiklik gösterebilir. 

    Ekran görüntüsünde gördüğünüz 1. dikdörtgen şu an çalıştığınız dosyanın içeriğini gösteriyor. Uygulamamızı oluşturmak için önce bir Python dosyası oluşturmalıyız. Klasöre sağ tıklayıp New > Python File yapıyoruz. Çıkan alana dosya isminizi yazdıktan sonra dosyanız 1.ekranda gözükecektir.
    
    Ekran görüntüsünde gördüğünüz 2. dikdörtgen editör alanıdır. Kod yazmak, yazılan kodu debug etmek için işaretlemek gibi işlemleri bu alanda yapacağız.

    Ekran görüntüsünde gördüğümüz 3. dikdörtgen ise kodunuzun çıktısını alacağınız bölüm. Bu bölümde yaptığımız program çalışıyorsa kontrol edebilir, çalışmıyorsa hatamızın ne olduğunu, hangi satırda olduğunu görebiliriz.

Şimdi ilk uygulamamızı yapalım:
print("Hello World") 

Ctrl+Shift+F10 kombinasyonuyla, 2. dikdörtgenin içinde sağ tık "Run" yaparak veya 3.dikdörtgenin sol tarafındaki "Run" butonunu kullanarak programımızı çalıştırabiliriz. Burada çift tırnak kullandık ancak dilerseniz tek tırnak kullanarak da deneyebilirsiniz. Aynı sonucu verdiğini görebilirsiniz.

Üç Tırnak Kullanarak Alt Alta Yazdırma Örneği

Birinci satırda çift tırnakla tek satırla yazılışını görürken devamında üç tırnak kullanımıyla alt alta yazdırma örneğini tek bir dosya içerisinde gördük. Peki çift tırnak kullanarak alt alta yazdırabilir miyiz? Bunu kaçış dizileri konusunda inceleyeceğiz.


Kaçış Dizisi Nedir? Python'da Kaçış Dizileri

    Üstteki kodlarda görüldüğü gibi çift tırnak kullanarak ekrana çıktılar verdik. Diyelim ki ekrana bir alıntı yazdıracaksınız ve noktalama kurallarına uymak istiyorsunuz. Bu durumda alıntıladığınız sözü çift tırnak içerisinde yazdırmalısınız. Mesela Goethe'den bir alıntı yaparak programımızın çalışıp çalışmadığını deneyelim. 

Gördüğünüz üzere hata aldık. Peki neden hata aldık? Çünkü; bizim alıntı yapmak için kullandığımız tırnak işaretini derleyicimiz ekrana yazdırmak için açtığımız tırnağın kapanışı olarak algıladı. Bu yüzden yazdığımız yazı tırnakların dışında kaldı.

ÇÖZÜM: Kaçış dizisi kullanmak!

    Kaçış dizisi işte tam da bu işe yarar. Belli durumlarda derleyicimizin istediğimiz şeyi doğru algılayabilmesi için onu uyarmamız gerekiyor. Kaçış dizisini ters slash(\) işaretiyle gösteriyoruz. Bu da kaçış dizisi kullanmamız gereken bir durum yaratıyor. Örneğin, programınızda ters slash işareti geçen bir yazıyı ekrana yazdırmak istiyorsunuz print("Ters slash işareti \ şeklinde gösterir") yazıp programınızı çalıştırdığınızda yine hata alacaksınız. Bunun sebebi programınızdaki ters slash'ın bir kaçış dizisi olduğu düşünülmesi ve ters slashin ne yapacağını derleyiciye anlatmamanız.
    
    Beraber sık kullanılan kaçış dizilerini kullanarak örnekler yaparak konuyu daha iyi anlayabiliriz. Bu kısmın başında sorduğum ilk soruyla başlayabiliriz: Nasıl alıntı yapacağız? 


Ekran görüntüsünde turuncu olan kısımda kaçış dizisi kullanarak programın alıntı için kullandığımız tırnak işaretlerini bir karakter olarak algılamasını sağladık. Bu sayede herhangi bir hata almadan ekrana çıktımızı gönderebildik. Diğer sık kullanılan kaçış dizilerini listeleyip örneklendirelim;

print("Ters slash \\ bu şekilde yazdırılır") 

ÇIKTI:
Ters slash \ bu şekilde yazdırılır

AÇIKLAMA:
İki tane \\ kullandığınızda ikinci ters slashınız bir karakter olarak algılanacak ve programınızda herhangi bir hata oluşmayacak.

print("Onur Ilyas Tokay \n Alt alta yazi yazdirma") 

ÇIKTI:
Onur Ilyas Tokay
Alt alta yazi yazdirma

AÇIKLAMA:
\n kendinden sonraki ifadenin bir alt satıra geçmesini sağlar.

print("Bip sesi \a")

ÇIKTI:
Bip sesi

AÇIKLAMA:
 Destekleyen sistemlerde bilgisayarınızdan bildirim sesi gelir

print("\x55")

ÇIKTI:

AÇIKLAMA:
16'lık sistemde 55'in yerine yazdığınız sayının karşılığını gösterir.

print("Ad:Onur Ilyas\t Soyad:Tokay")

ÇIKTI:
Ad:Onur Ilyas    Soyad:Tokay

AÇIKLAMA:
Ilyas'tan sonra bir sekmelik boşluk bırakır.

Sıfırdan Python Ders 2: Print Fonksiyonu ve Kaçış Dizileri konumuz burada sona eriyor. Verdiğim kaçış dizileri örnekleri dışında kaçış dizileri de mevcut fakat pek kullanılmadıkları için gösterme gereksinimi duymadım. Bir sonraki derste görüşmek üzere, iyi çalışmalar dilerim.


Yorum Gönder

0 Yorumlar