Exxen Eleştirisi

 


    Acun Ilıcalı'nın 2020 yılında duyurduğu, 1 Ocak 2021 tarihinde yayın hayatına başlayan Exxen girişimiyle ilgili ağır eleştiriler sonrası platformu inceleme gereksinimi duydum. Exxen platformunda üyeliğim olmamakla birlikte bu yazıda sitenin ilk izlenimi, görünen hata/eksiklikler, Exxen'in önemi ve genel eleştiriler gibi konuları elimden geldiğince işleyeceğim.

    Toplum olarak tüketmeyi sevdiğimiz bir gerçek. Bu bakımdan Exxen'in benim için en önemli yanı toplumun yerli bir platforma aç olmasıydı.  Netflix, Amazon Prime, Spotify... Abonelik sistemli içerik platformu olarak sayabileceğimiz onlarca büyük girişim var fakat Exxen'i bunlardan ayıran belli başlı konular da var. Öncelikle Exxen'in içerisinde barındırdığı programların çoğunluğu zaten Türkiye'de belli bir popülariteye ulaşmış kişilerin yapımlarından oluşuyor. Özellikle YouTube'da içerik üreten ve büyük bir kitleye sahip olan içerik üreticileri zaten beraberinde belirli bir kitleyi ve konsepti getiriyor. Diğer bir nokta ise Acun Ilıcalı'yı televizyondan takip eden kitlenin bu platform içerisindeki diğer içerikleri merak etmesi durumu. Bu durum Exxen'in büyümesi hâlinde izleyicilerin alışkanlıklarını değiştirebilecek potansiyel taşıdığını gösteriyor. Seçilen içeriklerin tüketilebilirlik oranları ve platformun reklam alanı düşünüldüğünde ben Acun Ilıcalı'nın büyük bir kitleyi çekebileceğini düşünüyorum. 900 milyon TL gibi ciddi bir maliyet söz konusu olmasına karşın bu tarz girişimlerin küresel olarak pazarlanabilirlik, ilham kaynağı olma, çağı yakalama ve benzer girişimlerin önünü açarak Türkiye'nin teknoloji pazarını daha büyük bir hâle getirmesi bakımından olumlu buluyorum.

    Exxen'in ilk izlenim, önem ve potansiyelinden bahsettiğimize göre artık incelemeye geçebiliriz. Siteye ilk giriş yaptığımızda bizi içerikler, logo ve üye girişi / 7 gün ücretsiz izle seçenekleri karşılıyor. Sırayla tek tek inceleyelim.

İçerikler: Ana sayfada göz gezdirdiğimde ilk dikkatimi çeken şey platformun sınırlı bir içeriğe sahip olduğuydu. Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla bu içeriklerle ilgili genellikle sadece 1-2 bölüm yayınlanmış. Şu an itibariyle ücretsiz denemesini başlatan bir kullanıcının izleyebileceği şey çok kısıtlı. YouTube'da onlarca bölümü olan programların bile sadece yeni bölümü yüklenmiş. Bu bakımdan Exxen'i Amazon'la karşılaştırabiliriz. Türkiye'ye Amazon ilk geldiğinde kullananlardan biri olarak içerik sayısı Amazon Prime'da da sınırlıydı fakat 1 aylık ücretsiz sürümde dolu dolu izleyebileceğiniz kadar bölüm vardı. Exxen'de de benzer olarak en azından bazı içeriklerin belli sayıda bölüme ulaşmasını beklerdim.

Logo: Herkesin estetik algısı farklı olduğundan logoyu beğenip beğenmeme durumu kişiden kişiye değişebilir, benim şahsi değerlendirmem: 3/10. Bu konuda asıl değinmek istediğim nokta Exxen platformunda yayınlanan "İşte Bu Benim Masalım" isimli dizinin fragmanını izlediğimizde (buraya tıklayarak izleyebilirsiniz) 15. saniyede giren Exxen logosu. Platforma kayıt olmadığımdan dolayı diğer içeriklerde de bu introvari logo animasyonu kullanılıyor mu bilmiyorum. Eğer kullanılıyorsa Netflix introsuyla karşılaştırıldığında bence fazlasıyla amatörce olmuş.

Üye Girişi / 7 Gün Ücretsiz İzle: Bu kısımda da belli başlı sıkıntılar gözlemledim. İlk sıkıntı bu linklerin üzerine gelindiğinde herhangi bir animasyon göremememiz. Bunun bir sıkıntı olup olmadığı tartışmaya açık bir konu fakat bence kullanıcı deneyimi bakımından ufak da olsa bir hareketlenmenin olması gerekiyordu. İkinci bir sıkıntı "7 Gün Ücretsiz İzle" butonunun "#" yönlendirmesi olarak yapılması, yani sizi herhangi bir yere yönlendirmemesi.         İlk izlenimimizi yaptığımıza göre diğer eleştirilen noktalara gelebiliriz. İlk olarak bahsetmek istediğim şey: fiyat politikası. Platformun ücreti belli olmadan önce birçok kaynak Exxen'in Netflix, Amazon Prime gibi platformlarla rekabet edebilecek fiyatta olduğunu söylemişti. Şu an reklamlı paket 9.90 TL/ay, reklamsız paket ise 19.90 TL/ay. Açıkçası bana göre bu fiyat rekabetçi sayılmaz. Beklentim reklamlı paketin 4.99 TL/ay gibi sembolik bir rakam olması reklamsız paketin maksimum 11.99 TL/ay olmasıydı. Bunun yanında Netflix ve Prime Video'daki gibi aile paketi veya çok kullanıcılı bir paket göremedim. 

   Exxen'in gördüğüm kadarıyla en çok eleştirilen noktası herhangi bir aplikasyonu olmaması oldu. Sitede bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle Play Store ve App Store görselleri mevcut fakat görsellere tıklanmıyor. Play Store'da Exxen diye arama yaptığımda da herhangi bir sonuç bulamadım. Muhtemelen şu an için hazır değil. Bununla beraber sitenin yardım masası kısmında "cihazınızı HDMI kablo ile televizyona bağlayın" gibi bir açıklama gördük maalesef. Dolayısıyla buradan da şimdilik bir Smart TV uygulamasının olmadığını anlıyoruz.

    Yardım masası konusuna gelmişken buna da değinmek istiyorum. Sitedeki yardım masası linkine tıkladığınızda sizi yardim-exxen subdomainli bir siteye yönlendiriyor. Sitenin ana domainine gittiğimde hazır bir sistem kullanıldığını gördüm. 900 milyon TL gibi büyük bir paranın harcandığı platformun yardım masasının sıfırdan yazılmasının hem zaman hem maliyet açısından büyük bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum. Hem de profesyonellik açısından bence daha doğru olurdu.

    Bunlar dışında mikro ölçekli birçok problem görsem de bu problemlerin kısa sürelerde çözüleceğini düşündüğümden dolayı bu konulara değinmedim. Platformun yılbaşına yetişmesi için tam olarak bitirilmeden piyasaya sürüldüğünü düşünüyorum. Henüz uygulamaların olmaması, sitedeki bazı işlevsiz kısımlar bence bunu işaret ediyor. Diğer bir bakış açısı ise platformun kullanıcı isteklerine göre şekilleneceği. Bunu düşünmemin sebebi internetteki eleştirilerin birçoğuna hızlı bir şekilde cevap verilmesi oldu. Örneğin; Exxen'i TV'den izlemek için HDMI kablosu kullanabilirsiniz şeklinde SSS sayfasında yayınlanan cevabın sosyal medyada yayılması sonrası kaldırılması, YouTube'da yayınlanan bir Exxen eleştiri videosunda sitenin gizlilik politikası, çerez politikası gibi sayfalarının eksikliğinden bahsedilmesi sonrası siteye bu sekmelerin eklenmesi. Bu iki durumun kullanıcı sayısındaki artış/azalış bakımından etkisini reklamcılık alanında yetkinliği olan birinin incelemesi daha doğru olacaktır fakat benim düşüncem iki bakış açısının da kendi içerisinde tutarlı olduğu yönünde.

    Exxen'in şu an için birçok eksiğinin olduğunu ve bu eksikliklerin kısa bir süre içerisinde çözüleceğini düşünüyorum. İçerik bakımından yetersiz gelse de zaman içerisinde her kesime hitap edecek içeriklerin oluşturulacağını ve Pakistan gibi Türk yapımlarına hayranlığı olan ülkelerde de yayın hayatına başlayacağını tahmin ediyorum. Kullanıcı isteklerine ve eleştirilerine hızlı cevap verilirse kısa vadede herkesin memnun olacağı başarılı bir sistem yaratmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.


Yorum Gönder

0 Yorumlar